Why is fast food so slow and retarded now
20 mins for mcdonalds drive through. 30 minutes to pickup pizza. The fuck ? Once upon a time it was instant, no?, like 30 seconds for the drive thro
Ask Your Question today
20 mins for mcdonalds drive through. 30 minutes to pickup pizza. The fuck ? Once upon a time it was instant, no?, like 30 seconds for the drive thro
I beg to differ. It’s the same cost as cooking. It’s likely the same, exact food that you’d make at home depending on what you order.
If I order a grilled chicken sandwich at chic fil a, pair it with a salad and a glass of milk, what about that is unhealthy or expensive at all?
Maybe you’re just an idiot?
I like to believe the food I make at home is a little better than what I'm getting from McDonalds. I've never seen a hamburger patty cut that thin anywhere else.
I haven't done the full calculations for this stuff in a while, but I'd be surprised if fast food has caught up. A pack of buns, a pack of chicken breasts, a couple of tomatoes, lettuce, dressing, croutons, and a gallon of milk. Add it all up, then divide it by the number of meals you could make for the same price, then compare it to the same meal at Chick-fil-a.
I'd do it, but lazed.
You're probably overweight and im not. Its something ive noticed everyone who says fast food is healthy is always fat.
The fact that you claim fast food is the same price as cooking shows you never cook. Its much cheaper to cook. For the price of that chicken sandwhich you could have bought like 8 pounds of chicken from the store. Also the unhealthy part of that meal is the bread. Contrary to what the TV tells you bread is unhealthy. Its full of carbs. If you got fries they're fried in seed oils which are terrible. I assume you also drink coke too which is also sub human.
- No, I’m ten pounds from being underweight.
- The price vs. cooking comes from other peoples’ analysis like here which I trust.
https://youtu.be/7QTHb5HCwkI
- I just told you generally what I get for fast food. Grilled chicken sandwich + salad & milk from my fridge.
But I’m not interested in a bag of “fresh” chicken from Walmart. If I bought breasts only, as large as the ones served at Chic-Fil-A, they’d be about $3 each or more.
Factor in time and energy and I’m still better off having fast food.
I just had a nice burrito, 500 calories for $3 at Taco Bell. I don’t see how I’d beat that value even if I cooked the cheapest, shitty meals.
I could grab a large pizza too, with six toppings for $10 and feed four people. The carbs really aren’t a problem as long as you’ll burn it off within six hours or so.